Na co si dát pozor u dotačních projektů zaměřených na výzkum a vývoj

11.02.2024

Blíží se celá řada dotací zaměřených na podporu podnikatelského výzkumu a vývoje ať už v rámci Technologické agentury ČR (TAČR), nebo z OPTAK, kde se chystají dotační výzvy Aplikace, Potenciál či Proof of Concept. Na co si dát pozor?

Zamítnutá dotační žádost projektu výzkumu a vývoje (VaV), který má zajímavý inovativní výstup, skvělý tým, adekvátní rozpočet i rozumně plánovaný čas na řešení ... I to se může stát, jelikož tyto atributy sami o sobě na VaV dotaci to prostě nestačí.

Proč? Protože extra velkou roli hraje to, JAK se k výsledku (myšleno ukončenému výstupu výzkumu a vývoje) dostaneme. Jakou tedy má povahu činnost, která nás k výsledku přivede? Pojďme si vše názorně ukázat:


✅ inovativní výsledek ✅ Kreativní činnost

 
Výzkum a vývoj nového kompozitního materiálu. Kombinujeme nanotechnologie s využitím recyklovaných plastů. Proces zahrnuje vývoj zcela nové technologie vytvrzování, která umožňuje materiálu dosáhnout jeho jedinečných vlastností při nižších teplotách a kratších časech než tradiční kompozity. Propojujeme zdánlivě nesouvisející oblasti (nanotechnologie a recyklace plastů) a využíváme inovativního chemického procesu, který překonává existující technologické omezení. Proces je postaven z mnoha alternativ, kde dosažený stav v každém z milníků teprve určuje směr dalšího postupu.


✅ inovativní výsledek ❌ kreativní činnost

 
Vývoj nového kompozitního materiálu. V procesu použijeme vlákna a pryskyřice známá svým využitím v tradičním výrobním procesu. Pracujeme s obvyklými materiály a také známými metodami, jako je ruční kladení a vakuové vytvrzování, bez zkoumání nových přístupů. Proces je souborem známých sousledných kroků. Dokážeme jej velmi dobře naplánovat, je predikovatelný a bez zásadních překvapení.


Přijde vám to složité? Nevíte, zda právě váš projekt výzkumu a vývoje splňuje všechny náležitosti k tomu, aby dotaci získal? Napište nám a vše s vámi rádi prokonzultujeme a poskytneme vám naše odborné stanovisko.


Alexandra Krejzová