Digitalizace pro výrobní podniky

20.09.2024

Výrobní podniky denně postupují mnoho procesů s potenciálem k jejich digitalizaci. Přesto je stále mnoho z nich zakonzervováno v době papírové, nebo alespoň excelové. Tento stav je pomalý a nedá se tak vyhnout řadě negativních dopadů, jako jsou např. prostoje ve výrobě. Výrobní procesy ve firmě se tak v konečném důsledku prodražují a konkurenceschopnost podniku klesá.

O tom, jaké příležitosti může výrobním podniků digitalizace přinést, jsme si v prvním z webinářů ze série Dotace na digitalizaci povídali s Janem Němcem ze společnosti Axiom Tech.


Z diskuse vyplynulo, že výrobní podniky potřebují digitalizovat zejména:

· Konstrukci a vývoj

· Technologickou přípravu výroby

· Plánování výroby

· Samotnou výrobu

Přínosy digitalizace pro výrobní firmy

PLM systémy

Systémy pro správu dokumentace - řešení pro konstruktéry a technology, které pomáhají konstruktérům vytvářet, vyhledávat, schvalovat a předávat konstrukční dokumentaci v rámci firmy elektronicky.

Díky nim není potřeba zdlouhavě vyhledávat dokumentaci a ta je vždy aktuální. Konstruktér se tak může soustředit čistě na svou činnost a nemusí řešit zdlouhavou administrativu kolem. Navíc díky standardizaci můžete snižovat i zásoby.

PLM systém může mít k dispozici i modul pro řízení vývojových projektů. Dokumentaci automaticky zpřístupňuje pro webové rozhraní a díky tomu je přístupná v aktuální verzi všem, kdo ji potřebují.

Zajímavostí, kterou Jan zmínil je, že takové řešení do firmy přinese i minimalizaci neshod ve výrobě.

PLM systém má svůj značný přínos i v rámci technologické přípravy výroby. Slouží ke správě technologických dat, jako jsou např. postupy, NC kódy, stage modely atd. Umí vytvořit také digitální dvojče.

APS systémy

Podnikové plánování stále velmi často probíhá v excelu, který má již zmiňované mouchy. O něco přesněji se plánuje v ERP systému, ale ty nedokáží plánovat do omezených kapacit, a tudíž pořád vznikají prostoje a ztráty. APS systémy výrobu plánují automaticky i do omezených kapacit. Díky propojení na ERP systém si přečte informace o zakázkách (termíny, požadovaný materiál, aktuální dostupnost materiálu) k tomu propojí data o vytížení pracovišť a technologických postupech. Na základě všech těchto informací dokáže vygenerovat výrobní plány pro jednotlivá pracoviště.

Automatické plánování odstraní veškeré prostoje. Umí tak odstranit až 80 % času plánovačů. Navíc celkově zvyšuje produktivitu až o 20 %.


Digitální dvojče

Simulace digitálního dvojčete umožní odstranit úzká místa ve výrobě. Dá se takto nasimulovat i situace "dopředu", kdy si můžete naplánovat a následně optimalizovat osazení nové výrobní haly.



Za jakých podmínek a na co může firma získat dotační podporu

Každý subjekt by měl mít dobře analyzováno, jak digitální systémy implementuje a následně využije. S klienty se v praxi setkáváme se dvěmi přístupy – buď připravuje žádost o dotaci zaměřenou na digitalizaci jedné podnikové oblasti, nebo naopak na komplexní digitalizaci procesů napříč firmou.

Pořizovat lze pokročilý software, jako např. ERP, CRM, WMS, PLM či APS. Dotační výzva Digitální podnik ovšem myslí i na řadu dalších technologií mj. v oblasti kybernetické bezpečnosti, robotizace a automatizace logistiky, digitálních dvojčat či nezbytného hardwaru a sítí.

Samotné nasazení digitalizačních nástrojů může mít velmi rychlou návratnost. S dotací navíc můžete získat příspěvek pokrývající až 60% z nákladů na digitalizaci. Je možné dotovat jak zakoupení digitální technologie, tak využití "pronájmu", respektive SAAS řešení.

Rádi byste si poslechli celý webinář? Napište na jiri@grantuj.cz a rádi vám zašleme kompletní záznam.

Stále máte možnost se přihlásit k dalším webinářům! Registrace probíhá ZDE.

  • 25. 9. 2024 od 14:00 - Digitalizace prostřednictvím vývoje software na míru

  • 2. 10. 2024 od 10:00 - Digitalizace nejen firemní logistiky

Budeme se na vás těšit.

Tým Grantuj