Deeptech a další důležité pojmy v dotacích na výzkum a vývoj

01.10.2024

Nastupují podzimní výzvy 🍁podporující výzkum, vývoj a nové technologie (TAČR, Aplikace, Potenciál, TWIST aj.). Kdo chce čerpat a neztrácet čas zbytečným úsilím, měl by se zaměřit na důležité binární kritérium – nutnost rozvíjet nebo v projektu využívat některou z technologií, které jsou celoevropsky hodnoceny jako perspektivní.

Které to jsou?

Nejčastěji programy cílí na tzv. Key enabling technologies, ale také na industrial ecosystems či deeptech. Na obrázku níže vidíte jejich přehled, ale podívejte se především na průsečík – ten indikuje, která témata jsou vnímána jako průlomová bez ohledu na zdroj.

Co je dobré vědět?

👉🏻 větší šanci na získání podpory máte, pokud technologii přímo rozvíjíte (např. vytvářím nové pokročilé algoritmy pro umělou inteligenci, senzoriku a ovládání pohybu robotů) než když ji "jen" aplikujete (využití robotiky k optimalizaci výrobních procesů)

👉🏻 kromě technologie musíte v českých vodách dobře natrefit také tzv. strategické téma, která jsou ztělesněním konkrétních témat, která chce ČR podporovat. Pokud jste na vážkách, zda Vaše téma má šanci být podpořeno, mrkněte SEM a inspirujte se.

Může se stát, že jste s tématem úplně jinde. Výše mluvíme hlavně o technologiích, ale často řešíme možnosti podpory interdisciplinárních projektů, které staví na sociologickém výzkumu nebo podpoře společenských témat (odolnost společnosti apod.). Tyto mají "výluku" a stáčí se trochu jinam, ale dotace na ně též myslí.

Co tedy jednoduše a rychle zkontrolovat?

Výše vidíte, jaké technologie frčí. Vždy zkontrolujte seznam technologií/témat, které daná výzva podporuje a zamyslete se, zda a do jaké míry jste s daným tématem v souladu.

Nebo se ozvěte a probereme to.

Alexandra Krejzová, Grantuj