Grantuj s přehledem: Jak určit velikost podniku

12.06.2024

Každý žadatel o dotaci se musí prokousat podmínkami, které jsou kladeny na podnik (entitu) žadatele. Přičemž platí 👉🏻 splníte-li tyto binární podmínky, máte zelenou čerpat dotace. Pokud neplníte, v dotačním světě po Vás neštěkne ani pes. Tyto podmínky s klienty neustále řešíme. A tak nás napadlo sdílet s Vámi naši zkušenost v sérii článků. Nejde o úplný právní výklad - chceme primárně sdílet náš postup, jak jednoduše a rychle posoudit, zda konkrétní podmínku pravděpodobně splňujete či ne.

Pojďme na to, Začneme velikostí podniku. A pak se podíváme na to, jak hodnotit finanční zdraví či podmínku podniku v obtížích, jak je to se sídlem společnosti v Praze, kmenovým listem, historií žadatele a třeba s ne/podporovanými CZNACE.

VELIKOST PODNIKU

To, jestli jste tzv. malý, střední či velký podnik bude velmi často určovat, jak velkou podporu získáte a do které dotační výzvy můžete žádat. Obecně platí "čím menší jste podnik, tím větší podporu máte". Takže, jak na to?

KROK 1: SPOČÍTÁM SVOJE ZAMĚSTNANCE

Pro určení velikosti podniku se sledují 3 parametry, přičemž platí toto:

Prahové hodnoty pro určení velikosti podniku (zdroj: Uživatelská příručka k definici MSP)
Prahové hodnoty pro určení velikosti podniku (zdroj: Uživatelská příručka k definici MSP)

Zaměřte se primárně na počet zaměstnanců (tj těch, co u Vás pracují na hlavní pracovní poměr, dohodu o provedení práce nebo dohodu o provedení činnosti).

☝🏻Pozor, nepočítáme "hlavy", ale úvazky (nebo jinak, Roční pracovní jednotky - RPJ - více zde, článek 4).

KROK 2: OVĚŘÍM MÉ PROPOJENÍ S JINÝMI SUBJEKTY

V úvahu musíme brát také podíly Vašeho podniku v jiném podniku, někoho jiného ve Vás, propojení pokrevní (sestra má taky podnik) i příbuzenské (a švagr ho má taky) a navíc možné spolčení skrze rozhodovací práva (tj. nemá ve mně podíl, ale má ve mně podstatná rozhodovací práva)... Zjednodušme:

⏩️ Pro základní orientaci k podílům:

  • podíl pod 25 % - nezajímá mě
  • podíl 25-50% - přičítám zaměstnance, obrat, aktiva v daném procentu
  • podíl nad 50% - načítám všechny zam-ce, celý obrat, aktiva druhého podniku

⏩️ Pozor, zorientujte se v tom, co je "podnik":

Za "podnik" se považuje "každý subjekt vykonávající hospodářskou činnost, bez ohledu na jeho právní formu" (zdroj: zde). Tj. je jedno, jestli jsem s.r.o. nebo OSVČ nebo jiný subjekt, důležité je, zda vykonávám tzv. hospodářskou činnost. Za tu se obvykle považuje "prodej výrobků nebo služeb za danou cenu na daném/přímém trhu". Pozor, tedy například i pronájem bytu.

❗️ V potaz tedy musíte brát nejen podíl podniků v podnicích, ale i samotnou fyzickou osobu společníka a možnost toho, že tato má podíl v dalších společnostech.

KROK 3: KRESLÍM PAVOUKA A POČÍTÁM VELIKOST

V tento moment si většinou kreslím "pavouka" - kdo má podíl v mém podniku, kde má podíly můj podnik, jaké další podniky mají moji společníci. Pro zjištění propojenosti s dalšími subjekty často využívám Vizuální obchodní rejstřík. Pak dle pravidel výše načítám k "mému" podniku počty zaměstnanců.

Pokud je situace složitější, beru k ruce jednoduchou a uživatelsky přítulnou příručku Evropské komise. Ta obsahuje příklady různých situací a je velmi dobrým pomocníkem při hledání řešení.

JE DOBRÉ VĚDĚT:

💡 Pokud se po nasčítání počtu zaměstnanců ocitnete blízko prahové hodnoty (např. "myslím, že mám 48 RPJ"), pak vřele doporučujeme nechat si zpracovat komplexní právní analýzu a ujistit se, do které kategorie vlastně patříte.

💡 Pokud má společník další podniky, musíme je brát v úvahu. Avšak hodnoty započítáme pouze pokud tyto podniky působí "na stejném či sousedním trhu". Více o problematice například zde (str. 21 a 37).

💡Pokud má v našem podniku podíl investor typu veřejné investiční společnosti, společnosti rizikového kapitálu či třeba univerzita, pak jejich hodnoty se k nám nezapočítávají.

💡 Pokud jste překročili hodnoty v tomto či minulém roce a dostali se tak do jiné kategorie, zkontrolujte raději jak jste na tom:

Určení velikosti, pokud se mezi lety mění (zdroj: příručka pro definici MPS, EK)
Určení velikosti, pokud se mezi lety mění (zdroj: příručka pro definici MPS, EK)

💡 Docela často programy cílí na tzv. small mid-cap a mid-cap. Tyto kategorie se Vás týkají, pokud máte do 499 zaměstnanců (Small mid-cap), resp. do 3000 zaměstnanců (mid-cap). Bližší informace jsou ZDE.

⁉️GOT IT?

V tuto chvíli byste měli mít představu jak velký podnik jste a s jakou jistotou to můžete tvrdit. Problematika určení velikosti podniku je velmi komplexní a složitá. Někdy je situace jednoduchá, jindy vznikne množství otázek. Berte výše uvedený výtah jako postup, jak si poměrně rychle říci, do jaké kategorie asi spadáte. Což se Vám velmi hodí pro okamžité vyhodnocení dostupnosti programů a výši Vaší podpory.

Tematiky jsme se také dotkli na našem webináři https://lnkd.in/e4ZaiDxm .

A rádi s Vámi určení velikosti Vašeho podniku prodiskutujeme v rámci bezplatné úvodní konzultace, kterou Grantuj s.r.o. poskytuje.